Margeretka


MODLITWA DO MATKI BOŻEJ KAPŁANÓW
 

Maryjo, Matko Chrystusa – Kapłana,
Matko Kapłanów na całym świecie,
Ty ukochałaś kapłanów w szczególny sposób,
bo są oni żywym obrazem Twojego Jedynego Syna.

Przez całe Twoje ziemskie życie pomagałaś Jezusowi,
A teraz wstawiasz się za nami w niebie.
Błagamy Cię, módl się za kapłanów!
Módl się do Ojca Niebieskiego,

„by posłał robotników na żniwo swoje”.

Módl się, by nie zabrakło nam kapłanów,
Którzy będą udzielać nam sakramentów,
będą wyjaśniać Ewangelię Chrystusa,
i uczyć nas, jak stać się dziećmi Bożymi!


Maryjo, Ty sama uproś Boga Ojca,
By dał kapłanów, jakich nam potrzeba,
Bo Twoje serce może wszystko u Niego wyprosić.
 Uproś nam kapłanów, którzy będą świeci!

AMEN





Apostolat „Margeretka”

Apostolat „Margeretka” to ruch świeckich, który powstał w Medjugorie. Jest odpowiedzią na orędzia Matki Bożej, która prosi, aby Kościół modlił się nie tylko o nowe powołania, ale wspierał przede wszystkim tych, którzy kroczą już drogą kapłaństwa. Pierwsza „Margaretka” powstała w Medjugorie. Obecnie grupy modlitwy za kapłanów są rozesłane na całym świecie.

Nazwa pochodzi od kwiatu, który jest symbolem wspólnoty modlącej się. W środku symbolicznego kwiatka wpisane jest imię księdza, a wokół niego na siedmiu płatkach imiona osób, które przez całe życie będą otaczały wybranego księdza swoją modlitwą.

Grupy modlitwy za kapłanów tworzone są w oparciu o następujące zasady:

1.  Margeretka stawia sobie za cel wspieranie danego kapłana w jego dążeniu do świętości oraz w dobrym wypełnianiu powołania apostolskiego w Kościele, a po jego śmierci – pomaga mu w czyśćcu.

2.  Osoba werbująca sześć pozostałych osób powinna czuć się odpowiedzialna za dalsze istnienie Margaretki, więc powinna posiadać ich adresy, by w razie konieczności znaleźć kogoś na miejsce osoby zmarłej, ciężko chorej lub w inny sposób tracącej na stałe więź z grupą.

3.  Wystarczy, jeśli każda z 6 osób zobowiąże się w sumieniu wobec osoby odpowiedzialnej do modlitwy w obranym dniu tygodnia za wybranego kapłana do końca swego życia. Każda z nich może wchodzić także w skład innych margeretek, obejmujących innych kapłanów oraz inne dni tygodnia.

4.  Zobowiązanie to może być złożone, jeśli wszystkim to odpowiada, w sposób uroczysty w kościele przed ołtarzem w obecności któregoś z księży.

5. Modlitwy, ofiarowane Bogu w danym dniu, pozostawia się do wyboru tworzącym Margaretkę. Najwspanialszą z nich byłby udział we Mszy świętej. Może to być także Różaniec. Droga Krzyżowa (choćby w domu), modlitewne czytanie Pisma Świętego, jakaś modlitwa – może litania – do patrona wybranego kapłana, Koronka do Miłosierdzia Bożego. Można również ofiarować Bogu jakiś post lub wyrzeczenie, męczącą pracę, bezinteresowne uczynki, znoszone w tym dniu cierpienia itp.

6.  Zawinione zaniedbanie modlitwy za kapłana może być wyznane na spowiedzi, nigdy jednak nie będzie ono grzechem poważnym, zagradzającym drogę do Komunii św.


Do apostolatu może przyłączyć się każdy, kto pragnie być jeszcze pełniej odpowiedzialny za Kościół. Jedynym warunkiem jest podjęcie zobowiązania do codziennej modlitwy, do końca swojego życia za wybranego kapłana w jednym dniu tygodnia.

Margaretkę tworzy 7 osób – w ten sposób każdego dnia ktoś modli się za kapłana wokół którego powstaje grupa modlitewna.

Grupa siedmiu osób składa wieczyste przyrzeczenie modlitwy, tzn. do końca swego życia. Jeżeli ktoś umiera wcześniej, niż dany kapłan, a istnieje możliwość zastąpienia tej osoby inną, to można to uczynić. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to osoba składająca przyrzeczenie zabiera ze sobą obowiązek modlitwy wstawienniczej także po śmierci (w niebie lub w czyśćcu – na zasadzie świętych obcowania), aby wszyscy szczęśliwie dotarli do bram Nieba. Gdyby kapłan umarł wcześniej, nie przestajemy modlić się za niego, gdyż nie wiemy, czy jest on w Niebie, czy też w Czyśćcu, gdzie będzie potrzebował naszego wstawiennictwa. Wierzymy, że Bóg w swoim miłosierdziu wykorzysta każdą modlitwę zanoszoną za kapłanów i pozwoli uczestniczyć w wymianie duchowych dóbr pomiędzy „siódemką”, a jej kapłanem.

Każdy dzień jest dobry, aby złożyć przyrzeczenie, niemniej wskazane jest uczynić to w niedzielę lub w jakieś święto kościelne.


Formuła przyrzeczenia

Boże w Trójcy jedyny i Maryjo, Królowo Pokoju, w ramach powstałego w parafii w Medziugorju Apostolatu MARGERETKA, przyrzekam wieczystą modlitwę za księdza………… . Moje przyrzeczenie zanurzam w chwalebnym Krzyżu Chrystusa i Niepokalanym Sercu Maryi. Amen.


W niektórych sytuacjach nie będzie możliwości zorganizowania wspólnego składania przyrzeczeń przez „siódemkę”, gdy np. grupa rozproszona jest w różnych rejonach Polski czy świata. W takim przypadku osoba, która organizuje Margaretkę umawia wszystkich zainteresowanych, aby w określony dzień osobiście złożyły Bogu i Maryi przyrzeczenia w miejscu swojego przebywania i rozpoczęły modlitwę. Gdyby zaistniała możliwość spotkania „siódemki”, wtedy można wspólnie odmówić przyrzeczenie.


Poniżej jest podany wzór modlitwy za kapłanów. Polecam też Koronkę Medziugorską jako, że Apostolat Margeretka właśnie tam powstał. Radzimy, aby zobowiązania modlitewne nie były zbyt absorbujące, gdyż może to doprowadzić do szybkiego zniechęcenia i porzucenia modlitwy, a przecież nie o to chodzi. Liczy się wytrwałość. Ważne jest, aby każdego dnia ktoś modlił się za wybranego kapłana.


Modlitwa za kapłanów

O Jezu Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby uczynić ich rybakami dusz ludzkich, Tym który pociągnąłeś ku Sobie ks. ….(imię i nazwisko kapłana)…….. uczyń Go Swoim gorliwym naśladowcą i sługą. Spraw, aby dzielił z Tobą pragnienie powszechnego odkupienia, dla którego na wszystkich ołtarzach ponawiasz Swoją Ofiarę.

Ty o Panie, który żyjesz na wieki, aby wstawiać się za Twoim ludem, otwórz przed Nim nowe horyzonty, by dostrzegał świat spragniony światła prawdy i miłości; by był solą ziemi i światłością świata. Umacniaj Go Twoją mocą i błogosław Mu.

Święty….(imię patrona)…., którego imię nosi ks. ……(imię kapłana)… Twojej szczególnej opiece polecam Go dzisiaj. Proszę Cię, abyś wstawiał się za Nim przed Bogiem i pomagał Mu we wszystkich potrzebach. Spraw, aby dochował Bogu wierności i owocnie pracował dla Jego większej chwały.

Maryjo strzeż Go przed wszelkim złem. Amen.

Koronka z Medziugorja –
„Wierzę” oraz 7 razy („Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu”)

                                                                                           (Z gazetki „Betania” Nr 6(8), październik 2008r.)



Ze wzajemnością dziękujemy za modlitwę i pamięć
 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz