Historia Wspólnoty



 



Powstanie wspólnoty

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Betania” przy Parafii Współkatedralnej Świętego Jakuba w Olsztynie powstała w listopadzie 1997 roku z inicjatywy trzech ówczesnych parafianek, związanych przedtem z Olsztyńskimi wspólnotami: „Źródło” – przy parafii Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w dzielnicy Pieczewo oraz „Soli Deo” przy Parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Kortowie. Ewa, Maria i Hania rozpoczęły modlitwę w intencji zawiązania wspólnoty przy katedrze, wsparcia modlitewnego udzieliła też wspólnota Odnowy z Nidzicy. Do powstania „Betanii” przyczynił się także ks. Marek  Proszek, który pomógł w pierwszych działaniach organizacyjnych. W początkowym okresie grupa modlitewna spotykała się w starym domu parafialnym i liczyła ok. 12 osób. Jej pierwszym liderem świeckim została Magda Sztelman, a na funkcję opiekuna ówczesny ks. Proboszcz Tadeusz Borkowski wyznaczył ks. Marka Gbiorczyka. 



Ważniejsze wydarzenia
 
17 Listopada 2007 roku „Betania” obchodziła 10 – lecie powstania. W intencji naszej wspólnoty odprawiona została Eucharystia, w której uczestniczyli goście z innych grup modlitewnych. Po Mszy odbyła się uroczysta agapa.  Z okazji tego jubileuszu, przez rok ukazywała się gazetka  wspólnotowa zatytułowana „Betania” (łącznie 9 numerów).

22 listopada 2012 roku miała miejsce uroczystość z okazji 15 – lecia wspólnoty „Betania”, zapoczątkowana Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej Św. Jakuba o godz. 19:00, a następnie odbyła się uroczysta agapa w domu parafialnym. Od 13 listopada 2014 roku wspólnota spotyka się w nowo powstałym Katedralnym Centrum Parafialnym Św. Jakuba na ulicy Staszica, gdzie mieści się Dom Pielgrzyma.
Jest wiele ważnych momentów w naszej wspólnocie, o których warto by było pisać, ale nie sposób wszystkiego na raz ująć. Będzie można zobaczyć co nie co w galerii na stronie blogowej naszej wspólnoty.



Liderzy wspólnoty w latach 1997 – do chwili obecnej 
Krystyna Romaniuk (2018 - obecnie)
Agnieszka Prochacka (Kotrzewa) (2017 - 2018)
Iwona Dobkowska (2011 – 2017)
Bogdan Orzechowski (2008 – 2011) 
Grażyna Charukiewicz (2003 – 2008) 
Magdalena Sztelman (1997 – 2003)


Opiekunowie wspólnoty w latach 1997 – 2014
Ks. Michał Piotrowski (2018 - obecnie)
Ks. Dawid Hulecki (2017 - 2018)
Ks. Łukasz Kowalski (2011 – 2017)
Ks. Marcin Bałdyga (2008 – 2011) 
Ks. Juliusz Czapniewski (2005 – 2008) 
Ks. Tomasz Stępkowski (2003 – 2005) 
Ks. Marek Jodkowski  
Ks. Wojsław Czupryński  
Ks. Marek Gbiorczyk



Fragment wywiadu z Ewą przy okazji jubileuszu 10 – lecia wspólnoty „Betania”.



W czyim sercu zrodziło się pragnienie, by przy parafii św. Jakuba powstała wspólnota Odnowy w Duchu Świętym?
 
Droga powstawania wspólnoty „Betania” nie była prosta. A pragnienie to zrodziło się w wielu sercach. Przy Katedrze, moim kościele parafialnym, nie było wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, dlatego razem koleżanką Marią jeździłyśmy na Jaroty, do grupy modlitewnej „Źródło” przy parafii Franciszki Siedliskiej. Opiekunem tej wspólnoty był ks. Andrzej Migrała. Moja druga przyjaciółka, śp. Hania, która również była z Katedry, jeździła do wspólnoty „Soli Deo”. Kiedy w Kortowie spotkałyśmy się mówiłam, że mam wyrzuty sumienia, że tak długo jestem poza domem. Dojazd na Jaroty, grupa dzielenia, Msza święta i spotkanie pochłaniały dużo czasu, miałam wyrzuty sumienia, że tak długo zostawiam dzieci. Rozwiązaniem tego problemu byłoby zawiązanie wspólnoty przy naszej parafii. Razem z Marią i śp. Hanią zaczęłyśmy modlić się w tej intencji. Poprosiłam o wsparcie modlitewne zaprzyjaźnioną wspólnotę z Nidzicy. Modliliśmy się około półtora roku. Podczas weekendu w Dobrym Mieście powiedziałam księdzu Markowi Proszkowi, że dobrze byłoby, by powstała wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przy Katedrze. Ksiądz zapytał krótko, czy znam osobę, która wzięłaby odpowiedzialność za wspólnotę. Zaproponowałam Magdę Sztelman, osobę rozmodloną, energiczną i chętną do pracy. Ksiądz Marek wyraził aprobatę i wszystko potoczyło się bardzo szybko. Śp. Proboszcz Tadeusz Borkowski przydzielił wspólnocie bardzo pokornego, radosnego i traktującego serio swoje zadanie księdza Marka Gbiorczyka. Tak […] powstała Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Grupa ok. 12 osób spotykała się regularnie na modlitwie.
  
Kto i kiedy nadał wspólnocie nazwę „Betania”? Jak przebiegały pierwsze spotkania, gdzie się odbywały?

Spotykałyśmy się na modlitwie bardzo regularnie w starym domu parafialnym na  gorącej modlitwie. Spotkania były pełne radości, nie chcieliśmy z nich wychodzić. Na jednej z nich ksiądz Marek i Magda ogłosili, że po drugiej modlitwie rozeznali, iż wspólnota będzie nazywać się „Betania”.

Jaką rolę pełni kapłan we wspólnocie charyzmatycznej? 
 
Kapłan to bardzo ważna osoba we wspólnocie. Jest on ogromnym wsparciem dla ludzi, doradcą i mediatorem.

Ewo, jesteś we wspólnocie już 10 lat. Jaką rolę w Twoim życiu pełni wspólnota?

Te 10 lat, to moje rekolekcje, moje nieustanne nawracanie się. Tu znalazłam swojego najlepszego przyjaciela, doradcę i mistrza. Dowiedziałam się i poczułam, że kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu. Nauczyłam się zawierzać Trójjedynemu Bogu wszystko i wszystkich. Tak z Bożą pomocą wychowałam pięcioro dzieci. Dziś wiem, że we wspólnocie jest łatwiej, radośniej i bezpieczniej. Wiem też, że kiedy przychodzi pustynia, siostry i bracia ze wspólnoty modlą się za mnie. Dzięki rekolekcjom i formacji we wspólnocie Bóg mnie nawraca, przytula i prowadzi[...]
(Z gazetki „Betania” Nr 1 listopad 2007r.) 


Z "pamiętnika" Liderki
 
[…] Posługa ta (liderki) nie jest łatwym zadaniem. Jest przywilejem, wyróżnieniem, ale też wielkim trudem i odpowiedzialnością. Dobrze pamiętam swoje początki, przezwyciężanie strachu, nieśmiałości, zwykłych ludzkich ograniczeń. 
Ale to nasz Pan – Jezus Chrystus prowadził mnie i tę wspólnotę. Nawracał nas, uzdrawiał, oczyszczał, umacniał, wychowywał, oświecał Swoim Słowem, dawał natchnienia i rozeznanie. W ciągu ostatnich pięciu lat (posługi jako lidera 2003 – 2008), z pomocą Bożą naszych kapłanów (ks. Marek Jodkowski -2004r., ks. Tomasz Stępkowski – 2005r., ks. Juliusz Czapniewski – 2006r.) oraz pierwszej liderki Magdy Sztelman zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy rekolekcje ewangelizacyjne metodą seminaryjną (REO), Dbaliśmy także o własną formację, korzystając często z rekolekcji i weekendów formacyjnych w Ośrodku „Źródło Jakuba” w Dobrym Mieście oraz Głotowie. Każdego roku w maju licznie uczestniczymy w czuwaniach Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze,  w lipcu 2005 roku włączyliśmy się w prowadzenie czuwania przy relikwiach Świętej Tereski z Lisieux, z okazji peregrynacji Jej relikwii. W każdy czwartek przed spotkaniem modlitewnym, włączamy się w prowadzenie liturgii podczas wieczornej Eucharystii. Nasza wspólnota jako jedyna w diecezji cieszy się dużą liczebnością mężczyzn (obecnie ok.15). Oprócz czwartkowych spotkań modlitewnych, dodatkowo spotykają się grupki dzielenia, aby rozważać Słowo Boże i dzielić się Nim w kontekście własnego życia. We wspólnocie powstała też grupa modlitwy wstawienniczej, która od kilku lat niestrudzenie służy modlitwą, a także grupa modlitwy osłonowej.

W dniu 05.06.2004 roku pięć osób naszej wspólnoty, pragnąc pełniej odpowiedzieć Panu Bogu na Jego Miłość, uroczyście podjęło styl życia według Naszego Credo. Nasze zobowiązanie odnawiamy co roku w Święto Trójcy  Przenajświętszej. W dniu 15.06.08r. dołączą do Naszego Credo następne osoby.

W dniu 17.11.2007 roku obchodziliśmy dziesięciolecie wspólnoty „Betania”. Po wspólnej Eucharystii w naszej intencji, z udziałem gości z innych olsztyńskich wspólnot, udaliśmy się na agapę przy suto zastawionym stole, aby tam radować się naszym jubileuszem. Z okazji dziesięciolecia, powstał też pierwszy numer wspólnotowej gazetki „Betania”. Podsumowując pięć lat mojego liderowania, chciałabym powiedzieć, że pomimo trudów, przeciwności, a czasem i zmęczenia, bo działo się dużo w moim życiu, posługę moją wykonywałam z wewnętrzną radością i wdzięcznością Pana Boga. Za dar tej służby, w której mogłam dużo się nauczyć i bardziej rozwinąć, Bogu dziękuję!.

Od początku bycia we wspólnocie czułam wielką miłość do niej i cieszę się, że ta miłość nie zmalała z powodu upływu lat. To jest Wasza zasługa. Kocham Was i dziękuję za okazane wsparcie i przyjaźń, za współpracę i modlitwę, którą mnie otaczacie. Z całego serca dziękuję Panu Bogu za wszystkie doświadczenia ostatnich pięciu lat, za otrzymane łaski, za ogrom miłości Bożej i ludzkiej. […]

Grażyna

 (Z gazetki „Betania” Nr 3(5), kwiecień 2008r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz